A népszámlálás időtartama
Október 1. és 16. között önállóan online lehet kitölteni a kérdőíveket.
Október 17. és november 20. között számlálóbiztosok keresik fel azokat a háztartásokat, amelyek október 16-ig nem töltötték ki online a kérdőívet.
November 21. és 28. között a település jegyzőjénél tehetnek ennek eleget adatszolgáltatási kötelezettségüknek azok, akik november 20-ig ezt nem tették meg.
A népszámlálás eszmei időpontja 2022. október 1-je 0 óra, azaz az ekkor fennálló állapotot alapul véve kell a kérdőív kérdéseit megválaszolnunk.
2022. október 17. és november 20. között az Ön kérdezőbiztosa Büssüben:
–
Amit a 2022. évi népszámlálásról tudni érdemes
A népszámlálás egy mindannyiunkat érintő, általában tízévente ismétlődő adatgyűjtés. Az egész országban egy időben, azonos tartalommal és egységes módszertani alapon hajtják végre, kiterjed minden lakásra és személyre. A népszámlálás révén pontos és részletes képet kaphatunk hazánk népességének nagyságáról, demográfiai jellemzőiről, egészségi állapotáról, iskolázottságáról, foglalkoztatottságáról, nemzetiségi és vallási összetételéről, élet- és lakáskörülményeiről.
A népszámlálás eredményei számos területen hasznosulnak:
- Adatai megbízható alapot nyújtanak a településünket és a szűkebb lakókörnyezetünket érintő legfontosabb gazdasági, szociális és területfejlesztési döntések előkészítéséhez.
- Fontos információval szolgálnak a helyi ellátási, szolgáltatási igényekről.
- Láthatóvá teszik társadalmunk kisebb csoportjait, például a fogyatékossággal élőket, a nemzetiségi, vallási közösségeket.
- A népszámlálásból nyert információk segítik a vállalkozásokat is, ezek ismeretében biztosabban tervezhetik például egy új üzlet megnyitását, vagy a helyi szolgáltatásaik bővítését.
- A népszámlálás adatai alapul szolgálnak tudományos kutatásokhoz, elemzésekhez is.
- A magyarországi népszámlálás egy globális program része, hiszen a világ valamennyi országában tartanak közel egy időben népszámlálást. A népszámlálási adatok segítségével adunk pontos képet magunkról a szomszédos országoknak, az Európai Uniónak, az egész világnak.
A népszámlálás résztvevői
A népszámlálás akkor eredményes, ha pontos képet ad hazánk lakosságáról. Ezért is fontos, hogy a népszámlálásban mindannyian részt vegyünk, ami egyébként a népszámlálásról szóló 2018. évi CI. törvény szerint kötelességünk is.
Kérdőívet kell kitölteni
- mindenkiről, aki Magyarországon él;
- azokról is, akik átmenetileg, 12 hónapnál rövidebb ideig külföldön tartózkodnak;
- a külföldi állampolgárokról is, ha legalább 3 hónapja Magyarországon tartózkodnak.
A népszámlálás során a lakáskörülményekről is nyilatkozunk. A lakásadatok segítségével pontos képet kaphatunk a háztartások lakáskörülményeiről. Összeírásra kerül az ország területén minden
- lakás,
- lakott üdülő és lakott egyéb lakóegység,
- közösségi éjszakai elhelyezést szolgáló intézmény.
Fontos, hogy az üresen álló lakásokról is ki kell tölteni a kérdőívet.
Postai felkérő levél
A KSH minden magyarországi lakcímre postai felkérő levelet küld szeptember utolsó napjaiban.
A népszámlálás nem a bejelentettség szerinti, hanem a tényleges élethelyzetet méri fel. Az, hogy kik élnek az adott lakcímen, a kitöltött kérdőívekből derül majd ki, előzetesen nem ismert, ezért a felkérő levél nem névre szól, csak a lakás címe (házszámig) szerepel a címzésben.
Annak érdekében, hogy a felkérő levelek minden háztartásba eljussanak, kérjük, még a népszámlálás előtt gondoskodjanak arról, hogy házuk falán vagy a kerítésen látható legyen a házszám. Ezzel nagymértékben megkönnyítik a felkérő leveleket kézbesítők munkáját.
Kérjük, őrizze meg a felkérőlevelet!
A felkérő levélben a népszámlálásról szóló hasznos információk mellett egy 12 jegyű belépési kód is található, ennek segítségével tudja minden háztartás önállóan, interneten kitölteni a kérdőívet.
A szociális, felsőoktatási vagy más bentlakásos intézményben lakók az intézmény vezetőjétől kapják meg a felkérő levelet, míg a fedél nélkül élőket szociális munkások segítik a népszámlálásban való részvétel során.
A kérdőív kitöltése
A népszámlálási kérdőívet önállóan, interneten keresztül október 1. és 16. között lehet kitölteni.
Egy erre a célra létrehozott zárt rendszerű, online felületen, amelybe a felkérő levélben szereplő egyedi, 12 jegyű belépési kóddal lehet belépni.
Mindazok, akik október 16-ig online kitöltik a népszámlálási kérdőívet, nyereményjátékban vehetnek részt, amelynek keretében az online kitöltési időszak alatt naponta 5 db 100 000 forint értékű ajándékutalványt sorsolunk ki a kitöltők között. Minderről bővebben itt olvashat.
Azokat a háztartásokat, amelyek október 16-ig nem töltik ki interneten a kérdőívet, számlálóbiztosok keresik fel október 17. és november 20. között.
Akik november 20-ig nem teljesítik adatszolgáltatási kötelezettségüket, november 21. és 28. között a település jegyzőjénél jelentkezve tehetnek ennek eleget.
A népszámlálási kérdőív kitöltése egy átlagos háztartásban körülbelül 30 percet vesz igénybe.
A kérdőívről
Minden háztartásban ki kell tölteni egy lakáskérdőívet és annyi személyi kérdőívet, ahányan a lakásban laknak.
Fontos, hogy az üresen álló lakásokról is ki kell tölteni a kérdőívet.
A kérdőíven az alábbi információk megadását kérjük
a lakással kapcsolatban:
- a lakás címe,
- építési éve,
- falazata,
- a lakáshasználat formája (pl. rendszeresen, idényszerűen, üres),
- a lakás tulajdoni jellege,
- helyiségeinek száma,
- a lakás alapterülete,
- közműellátottsága, felszereltsége,
- a lakásban lakó személyek száma.
A kérdőív kérdései a személyekre vonatkozóan:
- név,
- nem,
- születési idő,
- lakcímek,
- korábbi külföldi tartózkodás,
- állampolgárság,
- nyelvtudás,
- nemzetiséghez tartozás, anyanyelv, családi, baráti közösségben használt nyelv,
- vallás,
- családi állapot,
- született gyermekek száma és születési idejük,
- a családban betöltött szerep (pl. férj, feleség, gyermek),
- iskolába járás, iskolai és szakmai végzettség,
- digitális jártasság,
- gazdasági aktivitás (foglalkozás, munkáltató fő tevékenysége, munkavégzés helye),
- munkavégzéssel, tanulással összefüggő napi közlekedés,
- egészségi állapot, fogyatékosság.
A kérdésekre a válaszadás kötelező, de a nemzetiségre, az anyanyelvre, a családi, baráti közösségben beszélt nyelvre, a vallásra, az egészségi állapotra és a fogyatékosságra vonatkozó kérdések megválaszolása önkéntes.
Különösen fontos azonban, hogy az önkéntesen megválaszolható kérdésekre is választ adjanak, ugyanis a népszámlálás az egyetlen olyan adatforrás, amelyből lehetőség nyílik megismerni a hazai nemzetiségi és vallási viszonyokat, az egyes nemzetiségekhez, illetve felekezetekhez kötődők számának, társadalmi, területi jellemzőinek változásait. Az egészségproblémával, fogyatékossággal élők helyzetének javítását, esélyegyenlőségének biztosítását célzó programok szempontjából az egészségi állapotra, fogyatékosságra vonatkozó adatok a többihez hasonlóan szintén különleges értéket képviselnek. Az egészségproblémával, fogyatékossággal élő emberek életkörülményeiről más adatforrásból ilyen részletes információk nem állnak rendelkezésre, így nemcsak az egészségügyi és szociális döntések előkészítéséhez, de az érdekképviseleti szervezetek számára is nélkülözhetetlenek.
Melyek a 2022. évi kérdőív újdonságai?
A hazai népszámlálások 150 éve alatt a gyűjtött adatok témakörei csak kismértékben változtak, az egyes kérdések megfogalmazása azonban mindig alkalmazkodik a korhoz, és az aktuális adatigényeknek megfelelően megjelennek új kérdések. A 2022. évi népszámlálás kérdőíve a legutóbbi, 2011. évihez képest a következő újdonságokat tartalmazza:
Digitális jártasság:
A személyi kérdőív egyik meghatározó témakörét jelentik az iskolázottságra vonatkozó kérdések. A világban való eligazodáshoz, a munkaerőpiaci érvényesüléshez az iskolai végzettség mellett napjainkban elengedhetetlen a digitális eszközök, az internet kínálta lehetőségek használatának képessége. Az új kérdés a válaszadók digitális jártasságáról gyűjt információt.
A név megadása:
A név megadásával ellenőrizhetővé válik, hogy mindenkitől beérkezett-e a kérdőív, továbbá így biztosítható az is, hogy mindenki csak egyszer szerepeljen a népszámlálási eredményekben. A nemzetközi népszámlálási gyakorlatban általános a személyazonosítás.
A KSH célkitűzése, hogy a népszámlálás során minél inkább tehermentesítse a lakosságot. Ezt a különböző hivatalos nyilvántartásokban meglévő adatok felhasználása teszi lehetővé.
Energiahatékonyság és internethasználat:
A lakás felszereltségére vonatkozó kérdésben a kérdőív az energiahatékonysággal és internethasználattal kapcsolatos eszközök meglétére is rákérdez.
További információ: https://nepszamlalas2022.hu/